آمار سایت
امروز : 8843
ديروز : 5847
ماه : 207335
 
تاریخ : چهارشنبه 26 آبان 1395     |     کد : 1102

در هشتمین جلسه کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان مطرح شد، بررسی مشکلات معدن کاران در کارگروه ویژه کمیسوین معادن با حضور مسوولین منابع طبیعی و سازمان صنعت،معدن و تجارت و حفاظت از محیط زیست استان اصفهان

در هشتمین جلسه کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان مطرح شد، بررسی مشکلات معدن کاران در کارگروه ویژه کمیسوین معادن با حضور مسوولین منابع طبیعی و سازمان صنعت،معدن و تجارت و حفاظت از محیط زیست استان اصفهان

هشتمین جلسه کمیسیون معادن وصنایع معدنی اتاق بازرگانی اصفهان با حضور مدیرکل صنعت،معدن و تجارت و معاون معدنی ، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان و معاونین ،معاون اداره کل حفاظت از محیط زیست و جمعی از فعالان بخش معدن استان در تالار هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

هشتمین جلسه کمیسیون معادن وصنایع معدنی  اتاق بازرگانی اصفهان با حضور مدیرکل صنعت،معدن و تجارت و معاون معدنی ، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان و معاونین ،معاون اداره کل حفاظت از محیط زیست  و جمعی از فعالان بخش معدن استان در تالار هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان،صدور پروانه برای بخش های اداری و تخلیه ضایعات معادن دارای پروانه بهره برداری قبل از برقراری GPS ،افزایش زمان پرداخت حقوق  دولتی معادن و تسریع در صدور  تمدید مجوز بهره برداری معادن  از جمله خواست های معدن کاران استان از مسوولین دولتی  بود.
سهل آبادی:به  هماهنگی بیشتر سازمان های دولتی برای توسعه بخش معادن استان نیاز داریم
سید عبدالوهاب سهل آبادی رییس اتاق بازرگانی اصفهان در این جلسه از همگرایی تشکل های معدنی استان خبر داد و گفت:هم افزایی تشکلهای معدنی می تواند مسایل و مشکلات بخش معدن را سریع تر برطرف کند .
وی فروش بلند مدت محصولات معدنی را یکی از چالش های این بخش برشمرد و گفت:مالیات بر ارزش افزوده و حقوق دولتی بایستی بر اساس نحوه فروش آنان دریافت شود و لازم است در این زمینه  تسهیلاتی  صورت گیرد .
رییس اتاق بازرگانی اصفهان  با اشاره به پتانسیل بخش  معادن در جایگزینی با نفت گفت:با بهره برداری از معادن می توان علاوه بر اشتغال زایی زمینه صادرات محصولات جانبی را نیز فراهم آورد .
سهل آبادی خواستار هماهنگی بین دستگاههای دولتی استان در صدور مجوز برای  معادن شد و گفت:برخی از استعلام های معادن به دلیل ناهماهنگی بین سازمان ها و دستگاههای مسوول دولتی طولانی می شود.
خوروش:محصولات معدنی به بازارهای صادراتی جدیدی نیاز دارد
 رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان در این جلسه گفت:استان اصفهان با 600 معدن فعال و 8 هزار واحد صنعتی همواره جایگاه ویژه ای در بخش معادن و صنایع کشور دارد .
وی پیگیری مسایل و مشکلات معدن کاران را یکی از مهمترین وظایف این کمیسیون برشمرد و گفت:برگزاری جلسه های تخصصی با سازمان های دولتی مرتبط با بخش معدن می تواند نقش موثری در یافتن راهکارهای اجرایی برای حل مسایل باشد.
خوروش توجه به بازارهای صادراتی و بازاریابی محصولات معدنی استان را مهم و ضروری دانست و گفت: کمیسیون معادن و صنایع معدنی  اتاق بازرگانی اصفهان آماده همکاری با معدن کاران برای شناسایی بازارهای صادراتی و همچنین برگزاری نشست های تخصصی برای حل مسایل و مشکلات با سازمان های مرتبط دولتی است.
احمدیه: مشکلات محلی ، مهمترین مشکل معدن کاران برای استخراج مواد معدنی است
اسرافیل احمدیه رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان اصفهان  در این جلسه  مشکلات محلی را مهمترین مشکلات معدن کاران برای استخراج مواد معدنی برشمرد و گفت:دامداران و روستاهای نزدیک به معادن همواره با فعالیت معدن کاران مساله دارند .
وی از مغفول ماندن بخش معادن در برنامه ششم اقتصادی کشور خبر داد و گفت:بخش معدن می تواند درآمد قابل توجهی برای کشور ایجاد کند.
احمدیه  از توافق بین صنعت،معدن و تجارت با منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان خبر داد و گفت:بر اساس این توافق تلاش شده بخش معادن با رعایت موازین قانونی توسعه پیدا کند.
وی صدور پروانه بهره برداری از معادن با  منوط به مشخص شدن پهنه هر معدن  توسط GPS دانست و گفت:استفاده از محوطه های بیرون از پهنه با جریمه و تمدید نشدن پروانه ها  روبرو می شود.
شاملی :کارگروه ویژه معدن با حضور نماینده سازمان های  مرتبط استان اصفهان
محمد حسین شاملی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان در این جلسه گفت:استان اصفهان با 10 میلیون 700 هزار هکتار مساحت دارای 5/9 میلیون هکتار عرصه منابع طبیعی است که به نام دولت سند مالکیت صادر شده است .
وی افزود: برای  43 هزار بهره بردار از مراتع استان مجوز بهره برداری از  5/6 میلیون هکتار صادر شده است .
شاملی تصریح کرد:منابع طبیعی تلاش کرده که استعلام معدن کاران در کمترین زمان انجام شود و مناطق ممنوعه استان  جهت بهره برداری در قالب یک نقشه طراحی شده است .
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان از شناسایی 16 کانون فرسایش بادی  در استان خبر داد و گفت:این کانون علاوه بر بیابان زایی باعث تخلیه شهرها از سکنه می شود .
وی با تقدیر از احیای معادن شن و ماسه شرق اصفهان گفت:یکی از وظایف معدن کاران پس از بهره بهرداری  تسطیح معادن است و در این راستا معادن شن و ماسه پیش رو بودند.
شاملی از بخش نامه شورای عالی برنامه ریزی استان مبنی بر تمدید نکردن پروانه بهره برداری معادن شن ،ماسه ،خاک و گچ  در شرق اصفهان  خبر داد و گفت:معادن خاک گچ با وجود بهره برداری 8 هزار هکتاری اقدامی برای احیا نکردند .
وی خواستار تشکیل کارگروه ویژه معادن استان با حضور سازمان صنعت،معدن ،تجارت ،منابع طبیعی ،اداره کل حفاظت از محیط زیست استان با هدف بررسی مسایل  مشکلات معدن کاران استان شد و گفت:معدن کارانی که برای فعالیت یا تمدید پروانه بهره برداری با مشکلاتی  روبرو هستند می توانند با ارایه پرونده خود به این کارگروه سریعتر مسایل خود را برطرف کنند .
صلصالی رییس هیات مدیره انجمن معدن داران استان اصفهان و عضو کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان در این جلسه با اشاره به مشکلات جمعی از معدن کاران خوروبیابانک گفت:این معادن سال های قبل از برگزاری سیستم  GPS در معادن به فعالیت مشغول بودند و در تمدید پروانه ها به دلیل بیرون بودن ساختمان ها یا مکان تخلیه ضایعات معادن مورد تعقیب قانونی قرار گرفتند . همچنین مقرر شد در خصوص معدن سعید آباد طرق با توجه به حجم ماده معدنی استخراج شده در محوطه و سردی هوا که باعث از بین رفتن آن می شود صرفاً مجوز بارگیری برای خروج ماده معدنی از طرف سازمان صمت صادر گردد .
وی اضافه کرد:سالهاست که معدن کاران در آن منطقه مشغول فعالیت اند و جرایمی نیز از آنان دریافت شده است .پیشنهاد می شود که اداره صنعت،معدن و تجارت برای این معادن جوایز بهره برداری صادر کند .
مهاجری معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان در این جلسه خواستار احیای معادن توسط معدن کاران شد و گفت:تعارضات بین معدن کاران با دامداران در موضوع نشستن گرد و غبار ایجاد شده توسط  کامیون ها بر روی چراگاههاست که این موضوع با ایجاد جاده های زیرسازی شده می تواند برطرف شود .
مداحیان رییس انجمن شن و ماسه اصفهان در این جلسه گفت:معادن بهره برداری شن و ماسه توسط معدن کاران احیا و نهال کاری شده است ولی پروانه بهره برداری برای ادامه فعالیت صادر نشده است.
شهریار شعبانی دبیر کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان در این جلسه گفت : رسالت اصلی اتاق که بهبود مستمر فضای کسب و کار و رفع موانع تولید است ، در فضای معدنی استان و کشور در کمیسیون معادن و صنایع معدنی به نحوی شایسته در حال عملیاتی شدن است و حل شدن گوشه ای از مسایل و مشکلات این بخش در خروجی همایش ها و نشست ها ملموس می باشد . وی اضافه کرد کارگروه حقوق دولتی معادن و احقاق منابع استانی وارد دستور کار کمیسیون شده است و نمایندگان تام الاختیار نهادهای ذینفع از جمله منابع طبیعی ، محیط زیست ، سازمان صمت و نظام مهندسی معدن با محوریت استانداری اصفهان در این کارگروه سهیم خواهند بود تا درصدهای اعلام شده در قانون معادن و نظام مهندسی معدن بصورت کامل جذب شود و در نهایت تعامل دو طرفه محلیان و معارضان در اطراف معادن به نحو مطلوب شکل بگیرد . در ادامه همایش برگزار شده در اردیبهشت ماه امسال ، "همایش وفاق و همدلی ، نوش داروی خروج از بن بست کنونی " در حال برنامه ریزی و تنظیم می باشد تا به نحوی شایسته و در خور جامعه معدنی با اهداف تعیین شده برگزار شود . وی در ادامه با توجه به نامه نگاری انجام شده به ارگان ها خواستار ارسال دستورالعمل ها و بخش نامه های قانونی در حوزه معدن برای چاپ در کتاب مجموعه قوانین و مقررات معدنی شد .در پایان با توجه به مشاهدات و نص صریح قانون در خصوص ماده 90 و استقرار واحدهای فرآوری در کنار محدوده های بهره برداری خواستار تسهیل در این امر و یاری معدن داران برای بالا بردن ارزش افزوده محصول و کاهش باطله های معدنی خود شد .

 


نوشته شده در   چهارشنبه 26 آبان 1395  ساعت  13:23   توسط   مدیر پرتال اتاق بازرگانی اصفهان   
ویرایش شده در چهارشنبه 26 آبان 1395 ساعت 14:06 توسط مدیر پرتال اتاق بازرگانی اصفهان
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
 
 
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان اصفهان می باشد.

Powered By :ITShams.ir