تاریخ : شنبه 29 دي 1397
کد 2322

رييس كميسيون تجارت اتاق بازرگاني اصفهان:

گلشيرازي:دبیرخانه برند ملی تجاري ايران در اصفهان مستقر شود/مركز توسعه صادرات اتاق بازرگاني اصفهان آغاز به كار مي نمايد.

رييس كميسيون تجارت اتاق بازرگاني اصفهان گفت:در شرایط کنونی نمی توان با سیاست های گذشته چرخه اقتصاد را مدیریت کرد و باید متناسب با شرایط جنگ اقتصادی به تدوین سیاست ها بپردازیم.
مسعود گلشیرازی رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی اصفهان در آيين تقدير از صادر كنندگان نمونه استان اصفهان گفت:در شرایط کنونی نمی توان با سیاست های گذشته چرخه  اقتصاد را مدیریت کرد و باید متناسب با شرایط جنگ اقتصادی به تدوین سیاست ها بپردازیم.
وی با اشاره به اینکه در هیچ کجا قانون عطف به ماسبق نمی شود، افزود:متاسفانه در شرایطی که تحریم های اقتصادی فعالیت فعالان اقتصادی را محدود کرده است، شاهد اجرایی شدن بخش نامه های متضاد، که به گذشته برمی گردد، هستیم.
وی افزود: ورود موقت کالا از سوی صادرکنندگان یک موضوع بدیهی در سال های گذشته بوده که طی بخش نامه های جدید با مانع روبرو شده است .
گلشیرازی نوسانات نرخ ارز را یکی از چالش های مهم صادرکنندگان دانست و گفت:شاید ارزان شدن نرخ ارز برای عموم جامعه مناسب باشد ولی برای صادرکنندگان یک تهدید است زیرا در بهای تمام شده نمی تواند این نوسانات را محاسبه کنند و پس از مدتی  صادرات خود را متوقف مي نمايند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ايران تاکید کرد:همه کالاها را نمی توان با یک دستورالعمل تنظیم بازار سامان دهی کرد و دولت با در نظر گرفتن هر بخش باید سیاست متناسب آن را اتخاذ کند.
وی توجه به تولید کالا به نام کشورهای همسایه را یکی از راهبردهای مهم اقتصادی در دوران تحریم اقتصادی برشمرد و گفت:برای دور زدن تحریم بايد از راهکار توليد به نام كشورهاي همسايه در اقتصاد بهره بگیریم و مراودات اقتصادی با کشورهای همسایه را تشدید کنیم .
گلشیرازی ایجاد شرکت های سایه در کشورهای همسایه را لازم و ضروری دانست و گفت:برای واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی و صادرات محصولات  تولید شده از این شرکت ها می توان استفاده کرد.
وی ضمن انتقاد از طرح پیشنهادی در کمیسیون تلفیق مجلس مبنی بر حذف معافیت مالیات از صادرکنندگان گفت:شرط گذاشتن بازگشت ارز برای صادرکنندگان در شرایطی که کشور به مراوات بین المللی نیاز دارد سنگ بنای غلطی است که نتایج آن طي چند سال آینده مشخص می شود.
گلشیرازی خواستار نگاه عادلانه به صادرکنندگانی که دارای رتبه های ممتاز  هستند،شد و گفت:دستورالعمل های صادراتی نباید برای عموم صادرکنندگان به یک رویه عمل شود.
وی خواستار فعالیت استقرار دبیرخانه برند ملی تجاري ايران در اصفهان با هدف توسعه صادرات محصولات داخلی شد و گفت: توجه به برندسازی و بازارهای صادراتی و همچنین ایجاد خوشه های صادراتی می تواند به تقویت برند ملی کمک کند.
رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی اصفهان خواستار توجه به شرکت های مدیریت صادرات و تجارت صادرات با هدف سازمان دهی بازارهای صادراتی شد و گفت:ایجاد سایت های تولیدی در کشورهای همسایه یکی از راهکارهایی است که می تواند تحریم های آمریکا را بی اثر کند.
وی خواستار عمق نگري به جای مقطع نگری در تدوین سیاست های اقتصادی شد و گفت:در شرایط تحریم نباید تجار و بازرگانان فعال و اثرگذار را از دست بدهیم .
گلشيرازي در پايان سخنان خود از آغاز به كار مركز توسعه صادرات اتاق بازرگاني اصفهان هم زمان با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت خبر داد.
اسرافیل احمدیه رييس سازمان صنعت،معدن و تجارت اصفهان در اين آیین گفت: این استان در ٩ ماهه گذشته یک ميليارد و يكصد میلیون دلار صادرات داشته است. وی با قدردانی از وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تفویض اختیار ثبت سفارش ها به استان ها اظهار داشت : در مدت کوتاه تفویض اختیار به استان تاکنون ٦٠٠ مورد تائید و ارسال شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان با بیان این که این استان رتبه دوم ثبت سفارشات را پس از استان تهران به خود اختصاص داد، تصریح کرد: تاکنون ٣٤٠ میلیون دلار سفارش تائید و ارسال شده است.
به گفته وی با واگذاری و تفویض اختیار، دیگر ضرورتی به رفت و آمد واردکنندگان و صادرکنندگان به تهران برای ثبت سفارش وجود ندارد.
وی با اشاره به انتخاب صادرکنندگان نمونه استان یادآور شد: صادرکنندگان نمونه استانی پس از چندین جلسه کار کارشناسی انتخاب شدند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان ادامه داد : این صادرکنندگان از بین ٥٠ شرکت در سه گروه ممتاز ملی، ممتاز و نمونه استانی انتخاب شدند.