تاریخ : پنجشنبه 20 دي 1397
کد 2307

رييس كميسيون صنايع اتاق بازرگاني اصفهان؛

سبحاني : بازیگر فولاد کشور بیشتر بخش خصوصی است

صنعت فولاد همانند تمام صنایع برای دستیابی به توسعه، نیازمند ترسیم چشم‌اندازی برای آینده است؛ چشم‌اندازی که برای ترسیم پیش از هر چیز به الزام‌هایی مانند توسعه بازار داخلی و خارجی مصرف فولاد نیاز دارد.
دكتر بهرام سبحانی رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت‌وگو با پایگاه خبری «گسترش نیوز» با بیان این موضوع که برای توسعه صنعت فولاد ایران همچون سایر صنایع، چشم‌اندازی تعریف شده، اظهار کرد: دستیابی به آنچه که پیش‌بینی شده، الزاماتی دارد و فقط با دستیابی به این الزامات می‌توانیم شاهد رشد این صنعت در آینده باشیم.
وی در پاسخ به این پرسش که الزامات توسعه شامل چه مواردی است، گفت: توسعه بازار داخلی و خارجی مصرف فولاد از مهم‌ترین الزامات توسعه است.
بهبود شرایط اقتصادی، گسترش ساخت‌وساز و نرخ رشد اقتصادی از شاخصه‌های تاثیرگذار در مصرف فولاد است که به توسعه بازار داخلی فولاد منجر می‌شود. همچنین وضعیت بازار جهانی و امکان صادرات و رفع محدودیت‌ها و مشکلات می‌تواند سرعت صادرات و توسعه را افزایش دهد. به شکل کلی، رونق اقتصادی باعث گسترش ساخت‌وساز و افزایش مصرف فولاد خواهد شد و این یعنی توسعه معدن و پیشرفت.
رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به کیفیت تولیدات فولاد کشور عنوان کرد: کیفیت فولادی که در ایران تولید می‌شود در حد استانداردهای بین‌المللی است.
ایران اگر از بسیاری تولیدکنندگان برتر فولاد در جهان بالاتر نباشد، پایین‌تر نیز نیست. بسیاری از کشورهای تولیدکننده فولاد، محصولات خود را با آهن قراضه تولید می‌کنند، در حالی که در ایران این محصولات از سنگ آهن و بدون ناخالصی تولید می‌شود. سبحانی در ادامه خاطرنشان کرد: در زمینه فناوری ساخت نیز ایران در بین کشورهای دارنده بالاترین فناوری‌های ساخت فولاد قرار دارد.
فولاد مبارکه اصفهان، ذوب آهن، فولاد خوزستان و فولاد هرمزگان از تولیدکنندگان مطرح فولاد در جهان هستند.
رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درباره استانداردهای جهانی تولید فولاد و جایگاه محصولات ایران در عرصه بین‌الملل، اظهار کرد: فولادسازی فقط یک استاندارد خاص جهانی ندارد بلکه بازارهای مختلف، استانداردهای خاصی برای محصولات مورد نیاز فولادی خود تعریف کرده‌اند. این استانداردها بستگی به سفارش مشتری و بازار مصرف دارد. منطقه جنوب خلیج‌فارس، اتحادیه اروپا، جنوب شرق آسیا و سایر مشتریان فولاد ایران، هر یک استاندارد خاصی را برای محصولات خود تعریف می‌کنند. به همین دلیل مهم است که ایران توانایی تولید هر محصولی با هر نوع کیفیتی را دارد.
مدیرعامل پیشین مجمع فولاد مبارکه اصفهان با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه‌های فولاد می‌تواند در رشد صنعت فولاد تاثیرگذار باشد، عنوان کرد: در نمایشگاه‌ها، هر شرکت و تولیدکننده‌ای، توانمندی‌ خود را در معرض نمایش می‌گذارد. از جمله این نمایشگاه‌ها می‌توان به متافو اشاره کرد. با حضور در نمایشگاه و بازدید از غرفه‌ها به راحتی می‌توان سرعت پیشرفت ایران در زمینه ساخت تجهیزات آلومینیوم‌سازی را دریافت.
این فعال عرصه فولاد با اشاره به موضوع تحریم‌ها گفت: اگر چه تحریم‌ها شرایط سختی را برای کشور ایجاد کرده‌اند اما باعث رونق صنایع داخلی شده‌اند. بسیاری از قطعات و تجهیزات در بخش فرآورده‌های نسوز، ماشین‌آلات و مواد مصرفی، از کشورهای دیگر تامین می‌شدند اما با تکیه بر دانش و تخصص‌های داخلی، این تجهیزات در داخل تولید می‌شوند.
رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در پاسخ به این پرسش که مقصد فولاد ایران بیشتر کدام کشورهاست، تصریح کرد: صادرات ایران به کشورهای مختلف بسته به نوع فولاد مورد نیاز این کشورها متفاوت است.
فولاد صنعتی و ساختمانی هر یک مقصد ویژه‌ای دارند. سبحانی با رضایتمندی از صادرات فولاد ایران بیان کرد: در مجموع بیشترین صادرات ایران به اتحادیه اروپا، جنوب شرق آسیا، خاورمیانه، عربستان، عراق، افغانستان، امارات متحده عربی و قطر است و شمال ایران از جمله ارمنستان و آذربایجان نیز مشتری‌های فولاد ایران به شمار می‌روند.
رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطرنشان کرد: بازیگر فولاد کشور بیشتر بخش خصوصی است. بخش خصوصی باید تولید آلومینیوم کشور را بر عهده بگیرد و دولت نیز به عنوان روان‌کننده مسیر فعالیت‌های این بخش، نقش مهمی بر عهده دارد.
برنامه‌ریزی‌ها باید به گونه‌ای باشد که تولیدکننده در وهله نخست دغدغه‌ای در تامین نیازهای زیرساختی داخلی و خارجی و فروش محصولات نداشته باشد.
وی با اشاره به معضل واسطه‌گری و دلال‌بازی در صنایع گفت: رابطه تولیدکننده و مصرف‌کننده نهایی باید مستقیم باشد. در اماکن قانونی توزیع مانند اتحادیه‌های توزیع‌کننده، کالاهای مختلف در خدمت مصرف‌کننده هستند.زمانی که پای واسطه و دلال به میان بيايد، تولیدکننده و مصرف‌کننده ناراضی می‌شوند. باید شرایطی فراهم شود تا فعالان صنعت کشور در یک اقتصاد باز و آزاد و فضای مناسب کسب و کار به تولید و صادرات بپردازند.