آمار سایت
امروز : 6722
ديروز : 6184
ماه : 6722
 
تاریخ : دوشنبه 21 تير 1395     |     کد : 861

کلانتری در همایش "نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب" در اتاق اصفهان؛ ستاد احیای زاینده رود همانند دریاچه ارومیه تشکیل شود

مشکل زاینده رود با مدیریت شعاری حل نمی شود

مشاور معاون اول رییس جمهور در امور آب و کشاورزی و محیط زیست با اشاره به اینکه هنوز برنامه ای برای احیای زاینده رود در این حوضه وجود ندارد، گفت: با درخواست مردم و مقامات استان اصفهان می توان ستاد احیای زاینده رود همانند احیای دریاچه ارومیه تشکیل داد و تا چهار سال آینده این رودخانه از سرآب تا پایاب جاری شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان،«عیسی کلانتری» در همایش "نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب" با اشاره به اینکه امروز موضوع آب و کمبود آن تنها مختص اصفهان و حوضه زاینده رود نیست و همه کشور با کمبود آب مواجه هستند، تاکید کرد: متاسفانه امروز دریاچه ارومیه، هامون، بختگان، گاوخونی خشک شده و حتی گیلان با داشتن هزار میلیمتر بارش در سال، در حال خشک شدن است.

وی با طرح این سوال که چرا دریاچه ها و رودخانه های کشور در حال خشک شدن است، بیان داشت: با نگاهی به بارش های کشور طی 10 سال گذشته، متوسط بارش های 40 ساله حدود 248 میلیمتر بود که امروز به کمتر از 200 میلیمتر کاهش یافته و میزان بارش های کشور 20 درصد کم شده است.
دبیرکل خانه کشاورز ایران با بیان اینکه دمای کشور 1.5 درجه افزایش یافته است، گفت: هر یک درجه معادل افزایش تبخیر 100 میلیمتر آب است و با وجود این شرایط هنوز ملت ایران در مصرف آب اسراف می کنتد گویی نه انگار که کشور با مشکل کم آبی مواجه است.

وی با اشاره به 200 میلمتر میزان بارش های کشور، بیان داشت: میزان بارش های جهانی نزدیک 800 میلیمتر است و این بدین معناست که ایران تنها یک چهارم متوسط جهانی بارش دارد و از سویی قدرت تبخیر متوسط در کشور 2400 میلیمتر است در حالیکه این عدد در جهان 900 میلیمتر است.
به گفته کلانتری، این شاخص ها حاکی از خشکی کشور و بحران آبی آن دارد و باید در وهله نخست مدیریت آب را اعمال کرد.

وی افزود: بعد از دولتی شدن مدیریت آب در سال 61 قانون توزیع عادلانه آب تقریبا برچیده شد.
مشاور معاون اول رئیس جمهور در امور آب و کشاورزی و محیط زیست با اشاره به اینکه 35 سال پیش تراز آبی کشور بالانس بود اما بعد از آن منفی شد، تصریح کرد: تا سال 1360 آب های تجدیدپذیر کشور حدود 132 میلیارد متر مکعب در سال بود که این رقم امروز به کمتر از 88 میلیارد مترمکعب رسیده بدین معنا که نزدیک 44 میلیارد مترمکعب در سال، قدرت آبی کشور کاهش یافته درحالیکه شاهد رشد جمعیت بوده ایم.

وی با تاکید براینکه منایع آبی کشور هیچ وقت همانند سابق نخواهد شد و این را باید در خواب ببینیم، گفت: در این شرایط باید کمبود آب را مدیریت کنیم و با برنامه ریزی پیش برویم.
به گفته کلانتری، امروز کشاورزی و صنعت ما همانند 15 سال پیش حق فکر کردن ندارند و ما باید فکری دوباره کنیم و وظیفه حاکمان این است که با شرایط موجود کشور را اداره کنند.
وی با ابراز تاسف نسبت به اینکه امروز هیچ یک از تالاب های 40گانه کشور وضعیت خوبی ندارند و خشک شده اند، تصریح کرد: متاسفانه بزرگترین رودخانه های کشور همچون کارون و سفیدرود در حال خشک شدن هستند و گیلان به عنوان اولین استان در معرض تهدید قرار گرفته است.
به گفته مشاور معاون اول رئیس جمهور در امور آب، امروز روان آب های کشور سال به سال کمتر می شود و باران های ما غیر موثر شده و چیزی به ذخیره آب کشور اضافه نمی کنند همچنین بارش برف به باران تبدیل شده و متاسفانه با وجود سدسازی های متعدد اکثر سدهای کشور خالی است.
وی گفت: متاسفانه در این شرایط سیاست های مصرف آب کشور و حتی برنامه توسعه کشور تغییری نداشته و برنامه ریزان کشور به مساله آب بی توجه هستند و یا هنوز بحران را باور نکرده اند.
کلانتری با تاکید بر اینکه بحران کمبود آب، کشور را فرا گرفته و جنگل های زاگروس در حال خشک شدن است، گفت: متاسفانه کشور در 35 سال گذشته به مساله تجدیدپذیری و جامع نگری آب بی توجه بوده و سدسازی کرد اما امروز آب نداریم.

وی تصریح کرد: در این شرایط مردم اصفهان و حوضه زاینده رود اگر به فکر زاینده رود نباشند نیابد از بقیه انتظار داشت.

به گفته مشاور معاون اول رئیس جمهور در امور آب، زاینده رود باید توسط خود زاینده رودی ها احیا شود و آبی در جای دیگر کشور وجود ندارد که با انتقال آن، این رودخانه احیا شود و حتی خود کارون هم آب ندارد.

وی بیان داشت: اگر فکر کنید از کارون، خلیج فارس و خزر آبی به اصفهان می آید، اشتباه است.
کلانتری در خصوص دریاچه ارومیه، بیان داشت: در این دریاچه 13 میلیارد تن نمک خوابیده بود و طوفان های نمکی در راه بود چرا که آب این دریاچه را برای توسعه کشاورزی استفاده کرده بودند.
وی با تاکید براینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه حدود 3 سال پیش وضعیت این دریاچه را از گذشته تا به حال بررسی کرد، گفت: دولت به اتفاق مردم، دریاچه ارومیه را خشکانده بودند بنابراین دلایل خشکی این دریاچه مشخص و به اجماع مقامات، تصمیمات لازم در خصوص آن گرفته شد.
دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه عملیات اجرایی احیای دریاچه ارومیه از دی ماه 93 به ریاست معاون اول رئیس جمهور آغاز شد، بیان داشت: اولویت اول دریاچه ارومیه جلوگیری از زیرگردها بود در که سال اول 38 درصد ریزگردهای نمکی کاهش یافت و امیدواریم امسال 60 درصد ریزگردها کاهش یابد.

وی با اشاره به اینکه شاه بیت احیای دریاچه ارومیه، کاهش آب بخش کشاورزی است و مردم آن همکاری لازم را در این خصوص کردند، تصریح کرد: الگوی احیای دریاچه ارومیه را می توان برای دیگر حوضه های آبی اجرا کرد و حتی برای حوضه زاینده رود به کار گرفت.

کلانتری تاکید کرد: امروز حال دریاچه ارومیه بهتر شده و پیش بینی می‌کنیم امسال یک میلیارد متر مکعب آب اضافه بیاوریم و وارد دریاچه کنیم و پیش بینی می‌شود که در سال 1402 یا 1403 دریاچه ارومیه به حالت اکولوژیکی خود باز گردد.

به گفته وی، هزینه احیای دریاچه ارومیه 7 میلیارد دلار است و اگر دولت این هزینه را نمی کرد باید بالای هزار میلیارد دلار صرف جابجایی تبریز می کرد.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با تاکید بر اینکه وزارت نیرو از سال گذشته حق آبه های زیست محیطی و تالاب ها را مشخص کرد، گفت: الگوی احیای دریاچه ارومیه باید برای زاینده رود نیز در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه وزارت نیرو حق آبه‌های زیست محیطی تالاب‌ها را معین کرده که طبق آن یک میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آب کارون به خلیج فارس و 170 میلیون متر مکعب آب زاینده رود باید به گاوخونی سرازیر شود، تصریح کرد: باید این سهم‌ها رعایت شود چون مطابق دستور وزارت نیرو حق آبه‌های زیست محیطی اولویت نخست هستند، یعنی اگر 170 میلیون مترمکعب آب در زاینده رود باشد باید همه آن به گاوخونی بریزد و غیر از این هم وجود ندارد همچنین باید در هر ثانیه 5.5 متر مکعب آب به گاوخونی بریزد.

کلانتری بیان داشت: در اصفهان باید 10 درصد مصرف آب کشاورزی را کم کرده و به موازات آن برای افزایش بهره وری آب سرمایه گذاری کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط موجود باید به صورت ریاضتی آب در کشور و حوضه زاینده رود مصرف شود، گفت: نیابد شرق اصفهان را تعطیل کرد و غرب را زنده نگه داشت.
مشاور معاون اول رئیس جمهور در امور آب و کشاورزی و محیط زیست با اشاره به اینکه با برنامه ریزی وزارت نیرو، حدود 15 درصد آب حوضه زاینده رود متعلق به چهارمحال و بختیاری و 78 درصد متعلق به اصفهان است، تاکید کرد: در اصفهان توزیع آب باید بر اساس یک برنامه ریزی عادلانه انجام شود و اگر ستاد احیای حوضه زاینده رود تشکیل شود در یک برنامه منسجم از بالا به پایین و با رعایت اولویت های مصرف براساس عدالت اجتماعی حداکثر تا چهار سال آینده زاینده رود احیا خواهد شد اما باید بپذیریم که مصرف آب را کاهش دهیم.
وی افزود: براساس تخصیص وزارت نیرو، سهم بالادست تا پایین دست زاینده رود تعیین شده و از یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب آب در این حوضه، 235 میلیون متر مکعب سهم چهارمحال و بختیاری و 100 میلیون مترمکعب سهم استان یزد است.
کلانتری با اشاره به اینکه هنوز برنامه ای برای احیای زاینده رود در این حوضه وجود ندارد، تاکید کرد: امروز وقت آن رسیده که در بودجه سال آینده ردیف بودجه ای برای احیا زاینده رود قرار گیرد و اگر طی 6 ماه آینده اصفهانی ها و نمایندگان این استان و در صدر آن استاندار اصفهان از دولت بخواهند با روشی شبیه دریاچه ارومیه برای زاینده رود نیز ستاد ایجاد ایجاد کنند و در سال 96 نیز کار اجرایی آغاز شود تا چهار سال آینده این حوضه احیا می شود.
به گفته وی، برنامه احیای زاینده رود باید از بالا به پایین به صورت یک کاسه دیده شود و با مدیریت شعاری مشکل زاینده رود حل نمی شود.

قلمکاری: حل معضل زاینده رود نیازمند عزم ملی است

 رییس کمیسیون آب، کشاورزی و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با تاکید بر اینکه اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی وظیفه دارد موضوع آب را پیگیری کند، گفت: برطرف شدن معضل زاینده‌رود و نجات آن و تالاب گاوخونی نیازمند عزم ملی است.

«حمیدرضا قلمکاری» در همایش "نجات زاینده‌رود از سراب تا پایاب" با اشاره به تشکیل هفت کمیته تخصصی حوزه آب و کشاورزی در کمیسیون آب، کشاورزی و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان، بیان داشت: این کمیته‌ها دارای برنامه‌های از پیش تعیین شده‌ای هستند که به چالش‌های آبی استان می‌پردازند.
وی به استفاده از ظرفیت نخبگان در کمیته‌های هفتگانه تخصصی کمیسیون آب، کشاورزی و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان اشاره کرد و افزود: در این راستا باید توجه داشته باشیم که ستاد نجات زاینده‌رود از سراب تا پایاب در کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان تشکیل شده و این امر یادآور بحران کم آبی در فلات مرکزی ایران خواهد بود.
رئیس کمیسیون آب، کشاورزی و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با تاکید بر اینکه باید به بحران آب در فلات مرکزی ایران به صورت فرامنطقه‌ای و خارج از مسائل جناحی و سیاسی نگاه شود، اضافه کرد: از این رو اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی وظیفه دارد موضوع آب را پیگیری کند.
وی با تاکید بر اینکه عدم استقرار مناسب منابع آبی در کشور، منفی بودن بیلان آب‌های زیر زمینی، خشک شدن تالاب‌ها، کاهش منابع آب تجدیدپذیر و افزایش جمعیت مدیریت مصرف این مایع حیاتی را الزام آور کرده است، بیان داشت: باید از سمت مدیریت عرضه به سمت مدیریت تقاضا در حوزه آب حرکت کنیم

قلمکاری تصریح کرد: باید مسئله آب زاینده‌رود از یک بحث میان استانی خارج شده و به مدیریت منطقه‌ای آب در حوضه آبریز زاینده‌رود فکر کرد.

وی با اشاره به ضرورت پیشبرد مصوبات ۹ ماده‌ای شورای عالی آب درباره حوضه آبریز زاینده‌رود نیز اضافه کرد: برطرف شدن معضل زاینده‌رود و نجات آن و تالاب گاوخونی نیازمند عزم ملی است و از سوی دیگر اتاق بازرگانی استان اصفهان آماده است تا بسته پیشنهادی خود را به صورت کاملاً علمی به دولت ارائه دهد.

 

رناسی: مدیریت آب  نیاز به  طرح‌های بلندمدت دارد

«مصطفی رناسی» نائب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این جلسه به بحران آب و خشکسالی‌های اخیر در اصفهان اشاره کرد و بیان داشت: به نظر می‌رسد تا مشکلات به مرحله بحران نرسد، برطرف نمی‌شود و فقط یاد گرفته‌ایم که بحران‌ها را برطرف کنیم اما باید گفت مسئله آب، از این دست مسائل نیست که بتوان آن را در مرحله بحران برطرف کرد باید هرچه زودتر به فکر چاره ای بود.
وی با بیان اینکه قبل از انقلاب، کارشناسان نسبت به بحران آب هشدار داده بودند، تصریح کرد: لازم است هم‌اکنون، برنامه‌ای را تدوین کرد و با مدیریت مصرف آب، مشکل کمبود آب را برطرف کرد چرا که مدیریت منابع آب تا حدودی در دست ما نیست هرچند که مدیریت توزیع آن در دست ما است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به کاهش بارش ها، گفت: نباید روند مصرف آب به‌صورت کنونی ادامه یابد و مدیریت آب، نیازمند طرح‌های بلندمدت است و با طرح‌های کوتاه‌مدت نمی‌توان بازدهی بالایی داشت.

وی با تاکید بر اینکه تداوم جریان آب در زاینده‌رود نیازمند مدیریت صحیح است، تصریح کرد: باید دید که با مصرف آب در بخش‌های مختلف چه‌چیزی به دست می‌آید، برای مثال با مصرف آب در بخش کشاورزی، میزان تولید محصول چگونه بوده است.

به گفته رناسی مردم، صنعتگران، کشاورزان و همه مسئولان باید نسبت به مدیریت مصرف آب، حساسیت به خرج دهند و گمان نکنند که می‌توانند همانند سال‌های گذشته آب را به‌ میزانی که مایلند مصرف کنند چراکه با بحران آب روبرو هستیمنوشته شده در   دوشنبه 21 تير 1395  ساعت  12   توسط   مدیر پرتال اتاق بازرگانی اصفهان   
ویرایش شده در *** ساعت -- توسط
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
 
 
 
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان اصفهان می باشد.

Powered By :ITShams.ir