آمار سایت
امروز : 6731
ديروز : 6184
ماه : 6731
 
تاریخ : سه شنبه 15 تير 1395     |     کد : 846

در نشست هم اندیشی پیرامون شیر ایستگاه سلامت اتحادیه ی شرکت های تعاونی دامداری و کمیسیون کشاورزی اتاق اصفهان مطرح شد؛ ایجاد دفتر مطالعات استراتژیک تولید شیر ایران راهی برای حل مشکلات است

نشست هم اندیشی اعضای دبیرخانه ی شیر ایستگاه سلامت اتحادیه ی شرکت های تعاونی دامداری و کمیسیون کشاورزی اتاق در راستای بررسی مشکلات شیر در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

نشست هم اندیشی اعضای  دبیرخانه ی شیر ایستگاه سلامت اتحادیه ی شرکت های تعاونی دامداری و کمیسیون کشاورزی اتاق در راستای بررسی مشکلات شیر در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی اصفهان برگزار  شد.

ایجاد دفتر مطالعات استراتژیک تولید شیر ایران راهی برای حل مشکلات است

رییس کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست گفت: عدم تعامل سازنده میان دامداران و نبود یک برنامه ی منسجم علمی مهمترین چالش بخش دامداری استان است .

«حمیدرضا قلمکاری»تصریح کرد:،مشکل اصلی بخش دامداری  نبود قوانین حمایتی نیست بلکه قوانین پیچ در پیچ و عدم اجرای مصوباتی است که سال ها از تصویب آن می گذرد.وی با بیان اینکه هم اندیشی ، هم افزایی  و تعامل میان فعالان صنعت دامداری لازمه ی برون رفت از این وضعیت نابسامان  است، افزود : پیگیری مشکلات از کانال کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی  و استفاده از ظرفیت های این کمیسیون می تواند درتسریع  روند رفع معضلات و تحقق اهداف نقش مهمی را ایفا کند.

وی ادامه داد : این کمیسیون  در مرحله ی اول برای تدوین برنامه ای منسجم و مبتنی بر تفکر استراتژیک اقدام به تشکیل یک کارگروه ویژه از تلفیق دو کمیته ی پرورش دام،طیور،آبزیان و کمیته ی امنیت و سلامت غذایی از کمیته های هفتگانه ی خود نموده و طرح اولیه نیز توسط این کارگروه ویژه تدوین شده است .

قلمکاری این جلسه را مقدمه ای برای هم افزایی در راستای بهبود مستمر فضای کسب و کار توصیف  کرد و افزود: متاسفانه صنعت دامداری ایران از برنامه ی بلند مدت بی بهره است و تشکیل چنین جلسه ای برای تاکید بر موکدات نیست بلکه ما به دنبال ایجاد یک برنامه ی بلند مدت و قدم گذاشتن در میدان عمل هستیم .

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق اصفهان،تشکیل دفتر مطالعات استراتژیک ایران را لازمه ی حل مشکلات عرصه ی دامداری دانست و تاکید کرد:مساله ی تولید شیر یک مساله ی ملی است و باید در سطح ملی پیگیری شود به همین خاطر اتاق بازرگانی اصفهان در صدد است تا این موضوع را در سطح اتاق ایران مطرح کند .

قلمکاری در پایان گفت:اگر نگاهی همه جانبه به تولید شیر و صنعت دامداری داشته باشیم و برنامه ی علمی و استراتژیک برای نیل به اهداف طراحی کنیم و همچنین تمام قوانین بالادستی را هم لحاظ کنیم زمینه را برای حل مشکلات فراهم ساخته ایم که این امر مد نظر کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی است

 

سهل آبادی : اتاق بازرگانی آماده پیگیری مسایل و مشکلات دامداران است

« سید عبدالوهاب سهل آبادی» نیز که در این نشست گفت : اتاق بازرگانی اصفهان با تمام قدرت از طرح هایی که در این زمینه و در این کمیسیون تدوین می شود حمایت می کند .

وی اظهار امیدواری کرد که تشکل های دامداری با حضور فعال در اتاق بازرگانی  بتوانند مسایل و مشکلات خود را از طریق پارلمان بخش خصوصی دنبال کنند.

سهل آبادی شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی را ظرفیتی مناسب برای پیگیری مسایل و مشکلات بخش های مختلف اقتصادی استان برشمرد و گفت:برخی از مصوبات این شورا به صورت پیشنهاد ملی به دبیرخانه شورای گفتگو کشور ارایه می شود .   

مدیرعامل اتحادیه ی دامداران : استان اصفهان رتبه ی اول تولید کشور را دارد

 «قاسمعلی حسن زاده»مدیرعامل اتحادیه دامداران استان اصفهان  و دبیر اجرایی "دبیرخانه شیر ایستگاه سلامت" در ایننشست  با تاکید بر اینکه استان اصفهان  رتبه ی اول را در تولید شیر به خود اختصاص داده است گفت : اگرچه تنها 16 ماه از تشکیل دبیرخانه ی شیر ایستگاه سلامت می گذرد اما توانسته ایم در راستای افزایش سرانه ی مصرف شیر گام های مناسبی برداریم .

وی با بیان اینکه استان اصفهان می تواند تولید شیر خود را 20 درصد افزایش دهد افزود : در صورتی که مشکلات پیش روی دامداران مرتفع شود این توانایی را داریم تا با کشورهای صنعتی به رقابت بپردازیم .

حسن زاده با بیان اینکه روزانه 3100 تن شیر تولید و 50 تا 60 درصد آن به استان های مجاور فرستاده می شود اضافه کرد : درحالی که پرونده ی  برنامه ی پنجم توسعه بسته و برنامه ی ششم آغاز می شود هنوز قوانین و مصوبات که برای حمایت از دامداران تصویب شده اجرایی نشده است .

رهنمایی : قوانین حمایتی صنعت  دامداری  درست اجرا نمی شود  

موسی رهنمایی» رییس اتحادیه دامداران استان اصفهان در این جلسه با بیان اینکه در صنعت دام و شیر قوانین قربانی می شود گفت : ما باید به دنبال بهبود فضای کسب و کار باشیم و اتاق بازرگانی و در راس آن کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست می تواند ما را یاری کند .

وی واردات بی رویه ی فرآورده های لبنی را از جمله مشکلات دامداران عنوان و تاکید کرد : اگر قوانینی که برای حمایت کشاورزان و دامدارن تصویب گشته در لیست قوانین متروکه قرار گرفته است بگویند تا ما به آن دل نبندیم وی واردات 94 هزار تن گوشت در سال گذشته با وجود مازاد تولید گاوداری ها را مورد انتقاد قرار داد و گفت:واردات در شرایطی که تولید داخل کفاف نیاز داخل را  می دهد جای تعجب دارد.

رهنمایی با بیان اینکه باید بین صنعت کشاورزی و دامداری  با صنایع دیگر عدالت اجتماعی برقرار شود تاکید کرد :  قوانین تصویب شده الزام آور هستند و دولت ها باید نسبت به اجرای آن اقدام کنند .

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان : اعتبار ما 950 میلیون تومان است

«شهرام موحدی» مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه بودجه دامپزشکی تنها 950 میلیون تومان بوده است گفت : با این حال ما توانسته ایم در مقابل بسیاری از بیماری های دامی نظیر تب برفکی اقدامات لازم را انجام دهیم.وی با بیان اینکه اگر بهداشت دام و مبارزه با بیماری ها صورت نگیرد رتبه ی تولید شیر اصفهان می تواند تنزل پیدا کند اظهار داشت : ایران با 15 کشور مرز خاکی دارد و همین امر باعث شده تا ورود دام های آلوده در نقاط مرزی امکان پذیر باشد .

نیلی : عدم اجرای قوانین باعث استهلاک خاک و آب می شود

«حسن نیلی»رییس دبیرخانه شیر ایستگاه سلامت نیز در این نشست  با بیان اینکه افزایش سرانه ی مصرف شیر ، کاهش هزینه های درمان را به دنبال دارد گفت : طی نامه ای از رییس جمهور درخواست کرده ایم که دو درصد از اعتبارات وزارت بهداشت را به تغذیه ی سالم و به خصوص مصرف شیر اختصاص دهد .

وی همچنین از ارسال نامه ای به وزیر اقتصاد خبر داد و گفت : وزی اقتصاد و دارایی خواستار دریافت مالیات از کشاورزان بودند که ما  طی نامه ای میزان ارز و سرمایه گذاری که در عرصه ی کشاورزی صورت گرفته با ارز و سرمایه ای که در سایر صنایع هزینه شده است را خدمت وی  یادآوری کردیم.

نیلی عدم توجه به کشاورزان را عامل استهلاک آب و خاک دانست و تاکید کرد : در هر سفره ای  فراورده های لبنی و یا گوشت دام وجود دارد از این رو صنعت دام باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد .

 

صفوی : چهار لیوان  شیر باید روزانه مصرف کنیم

«سید مرتضی صفوی» عضو هیات علمی  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان سرانه ی مصرف شیر در ایران را بسیار پایین دانست و گفت : برای ارتقای سلامتی لازم است هر فرد روزانه چهارلیوان  شیر  و یا معادل آن از فراورده های لبنی استفاده کند .

وی با بیان اینکه تغذیه ی سالم در جامعه ترویج نمی شود افزود : متاسفانه امروزه برخی به جای استفاده از شیر از نوشابه های گاز دار استفاده می کنند که نه تنها به سلامت آنان ضربه می زند بلکه جذب کلسیم در بدن آن ها را نیز با مشکل مواجه می کند.صفوی با اشاره به اینکه در زمینه ی لبنیات تحقیقات گسترده ای در دانشگاه ها صورت گرفته است تاکید کرد : اگر این تحقیقات  عملی و با صنعت پیوند بخورند  می توان امیدوار بود که در زمینه ی سلامتی ،ایجاد اشتغال کارهای زیادی انجام داد .

    افزایش سرانه ی شیر ، سامانه های هوشمند و چالش های تولید  باید مد نظر قرار بگیرد

«جلیل نژاد» عضو مجتمع دام پروری پگاه در این جلسه استفاده از فناوری ها را لازمه ی ارتقای  صنعت دام پروری دانست و اضافه کرد : استفاده از سامانه های هوشمند برای تولید شیر می تواند راه را برای تولید شیر با کیفیت هموار کند.وی قیمت تمام شده شیر را بالا دانست و گفت:نرخ تسهیلات بانکی و ارز می تواند هزینه ی تمام شده ی شیر را همواره دگرگون سازد .

بستر برای عرضه  شیر در داخل و خارج کشور بایستی فراهم شود

«امیرحسین افیونی»معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در این نشست خواستار مدیریت تولید و عرضه شیر در استان شد و گفت:تولید شیر طی چهار ساله گذشته دو برابر شده است و این در حالیست که هیچ صنعتی تولیدش دوبار نشده است و باید نسبت به پیدا کردن بازار مناسب برای این افزایش تولید اهتمام جدی ورزیده شود.وی تاکید کرد:بستر برای عرضه  شیر در داخل و خارج کشور بایستی فراهم شود و واردات شیر بر اساس برنامه منظم انجام شود .

 وی واردات شیر خشک در شرایطی که تولید شیر در کشور مازاد مصرف است را قابل توجه دانست و گفت:مسوولین دولتی با همکاری تشکل های صنفی بستر عرضه و تقاضای شیر را  فراهم کنند تا شاهد نا هماهنگی بین عرضه و تقاضا در بازار نباشیم .

«بابایی» رییس کمیته ی دام ، طیور و آبزیان کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی از رایزنی های این کمیته با شهرداری اصفهان خبر داد و گفت : با شهردار اصفهان پیرامون تبلیغات در زمینه ی افزایش مصرف سرانه ی شیر صحبت  کرده ایم و اقدامات در این زمینه در آینده ای نزدیک انجام می شود.

وی همچنین مذاکره با چهار شرکت دولتی و غیر دولتی را از اقدامات دیگر این کمیته در جهت تبلیغات افزایش سرانه ی شیر دانست و اظهار داشت : افزایش سرانه ی شیر گذشته از افزایش میزان تقاضا سلامت جامعه را تضمین می کند.

«زال بیک» رییس کارگروه تلفیقی و ویژه ی تولید شیر نیز در این نشست  هزینه ی بالای تولید شیر ، استاندارد های صادراتی ، پایین بودن سرانه ی شیر  را چالش های تولید این محصول عنوان و گفت:  در صدد هستیم با ارائه ی یک طرح جامع و علمی این مشکلات را برطرف کنیم .آلبوم تصاویردر نشست هم اندیشی پیرامون شیر ایستگاه سلامت اتحادیه ی شرکت های تعاونی دامداری و کمیسیون کشاورزی اتاق اصفهان مطرح شد؛ ایجاد دفتر مطالعات استراتژیک تولید شیر ایران راهی برای حل مشکلات است
عکسی برای این آلبوم ثبت نشده است.
نوشته شده در   سه شنبه 15 تير 1395  ساعت  08   توسط   مدیر پرتال اتاق بازرگانی اصفهان   
ویرایش شده در *** ساعت -- توسط
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
 
 
 
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان اصفهان می باشد.

Powered By :ITShams.ir