تاریخ : سه شنبه 11 ارديبهشت 1397
کد 1916

در سومین گردهمایی فعالان صنعت سنگ استان اصفهان مطرح شد;

اتاق بازرگانی کلینک صنعت راه اندازی می کند/مخالف خام فروشی در بخش معدن هستیم

چهارمين توليد كننده سنگ خام دنیاچهاردهمین صادرات کننده است
سومین گردهمایی فعالان صنعت سنگ با حضور معاون معدنی وزارت صمت ،رییس اتاق بازرگانی و جمعی از فعالان این بخش درسالن همایش های بین المللی اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.
 
اتاق بازرگانی کلینک صنعت راه اندازی می کند
سیدعبدالوهاب سهل آبادی رییس اتاق بازرگانی اصفهان از راه اندازی  کلینک صنعت با همکاری مجموعه های دانشگاهی  خبر داد و گفت: در این کلینیک به چالش های کارخانجات و واحدهای تولیدی پرداخته و به آنها مشاوره مي دهیم و بعد از به نتیجه رسیدن این بخش ها، هزینه های انجام شده را از واحدها پس می گیریم.
وی با تاکید بر اینکه امروز آنچه در توان داريم را براي صنعت كشور انجام مي دهيم البته برخي تلاش ها به نتيجه مي رسد و برخي نه، اظهار کرد: در جلسه ای به وزیر صنعت  اعلام کردیم كه هر روز مشكلات تولید و صنعت  بيشتر مي شود اما همچنان پيگير مسائل آنها می شوم.
وی افزود: ما در کشور و به خصوص اصفهان سهم زيادي در صنايع دستي داریم اما بیشتر هنرمندان ما كه عمرشان رو به اتمام است با مرگ آنها هنرشان از بین می رود در این راستا ربيس جمهور خطاب به وزیر کار اعلام کرد که واحدهاي صنفي که شاگرد بگيرند هزينه بيمه آنها را دولت بپردازد، اما متاسفانه سازمان تامين اجتماعي اجازه اجرايي شدن این طرح را نمی دهد.
وي در خصوص حضور واحدهای تولیدی و صنعتی در نمايشگاه های خارجی، اظهار کرد: متاسفانه با وجودی که اتاق بازرگانی هزینه های نمايشگاه، هتل و حتی نیمی از هزینه های پرواز این واحدها را پرداخت می کنیم اما فعالان صنعتي باز هم برای حضور در نمايشگاه هاي خارجي استقبال نمي كنند.
سهل آبادی هم چنین در خصوص سهم 33 درصدی اتاق بازرگانی از نمایشگاه اصفهان، ابراز امیدواری کرد که نمايشگاه به سهم قابل توجهي در توسعه صادرات داشته باشد.
وی با بیان اینکه در دنیا نمایشگاه ها در دست بخش خصوصی است و اگر اتاق بازرگانی با همان سهم 33 درصدی در نمایشگاه بماند موفق نخواهد ماند، تصریح کرد: با وجودی که بیش از 60 درصد سهام نمایشگاه متعلق به شهرداری است اما در بخش مدیریتی سهام اتاق بازرگانی به عنوان بخش خصوصی در نمایشگاه باید افزایش یابد.
مخالف خام فروشی در بخش معدن هستیم
جعفر سرقينی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه مخالف سرسخت خام فروشی در بخش معدن هستم، گفت: تراز تجاری بخش معدن و صنایع معدنی در سال گذشته به 4.5 میلیارد دلار مثبت رسیده است.
وی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی اصفهان جز اتاق هاي پيشتاز کشور است، اظهار کرد: اتاق بازرگانی اصفهان از حالت سنتي اتاق ها خارج شده و نيروهاي جوان به آن ورود كرده اند، هم چنین كميسيون معادن و صنايع معدني اتاق اصفهان نیز اقدامات خوبی را انجام داده است.
وی با تاکید بر اینکه شركت نمايشگاه ها جاي رشد در توسعه صنعت دارد و در کشور نیز نمايشگاه تبريز موفق عمل کرده است، تصریح کرد: دلیل موفقیت نمایشگاه تبریز، این است که در دست بخش خصوصي است و توصیه می کنم اتاق بازرگانی نیز برای توسعه نمایشگاه اصفهان سرمايه گذاري كند.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تراز تجاری منفی یک میلیارد دلاری بخش معدن و صنایع معدنی در سال 91، اظهار کرد: این در حالی است که تراز تجاری بخش معدن و صنایع معدنی در سال 96 به 4.5 میلیارد دلار مثبت رسیده است، هم چنین صادرات بخش سنگ در این مدت دو برابر شده و از 175 میلیون دلار به 375 میلیون دلار افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه مخالف سرسخت خام فروشی در بخش معدن هستم، گفت: با این حال نمی توانیم صادرات سنگ خام را به طور کامل در کشور قطع کنیم، چرا که نیاز کشور در برخی از سنگ ها بسیار کمتر از تولید آن است و مازاد تولید را باید صادر کنیم.
سرقینی تاکید کرد: البته نباید بهترین سنگ های ایران را در خارج از کشور فراوری کنیم و سنگبر و صنعتگر ایرانی از بریدن این سنگ ها محروم شوند.
وی در خصوص برخی از گلایه های صادرکنندگان در خصوص تصمیم ارزی اخیر دولت، اظهار کرد: طرح ارزی دولت تصمیم مناسبی در بهترین مقطع بود، چرا که باید جلوی واردات قاچاق گرفته شود البته احتمال دارد صادرکنندگان خرد در این طرح دچار مشکل شوند، اما به دنبال حل مشکلات آنها هستیم.
 معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص دستگاه ها و ماشین آلات قديمي سنگ در کشور، گفت: برخی از صنعتگران ایرانی با هنر و ذوق و با همان ماشین آلات قدیمی خود حتی امروز صادرات دارند، البته طرح نوسازي صنايع ايراني در دست وزارت صنعت، معدن و تجارت است و صنعت سنگ  نیز جز صنایع نیازمند به نوسازی است.
وی هم چنین در خصوص يك در صد عوارض تعیین شده ماده 43 در برنامه ششم توسعه که صنایع معدنی باید به منابع طبیعی پرداخت کنند، اظهار کرد: نیز از این ماده قانونی غافلگير شديم، اما پيگير اجرای دقیق آن هستیم و جاي نگراني در اجرای آن نیست.
سرقینی در ادامه با تاکید بر اینکه وزارت صنعت براي توسعه صادرات برنامه ريزي کرده و در این راستا منابعی برای هزینه انبار صادرکنندگان، شركت در نمايشگاه ها و ... آنها را پرداخت می کند، خاطرنشان کرد: وزارتخانه در تلاش است اگر برای بخش تولید كاري نمي كند حداقل مانع كسي نشود و قول مي دهيم مدافع صنعتگران باشیم.
اقتصاد ايران نیازمند صادرات است
احمد خوروش  رییس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این مراسم با بيان اينكه معدن و صادرات معدني به طور قطع مي تواند جايگاه خوبي در صادرات داشته باشد، اظهار كرد: اقتصاد ايران نیازمند صادرات است، در حالي كه با پتانسيل بالاي ذخاير معدني در رتبه چهاردهم صادرات سنگ هستيم.
وی در خصوص موضوع ارز در كشور، گفت: تصميم شجاعانه دولت در خصوص ارز را تقدير مي كنيم، اما بايد راهكاري براي صادركنندگان انديشيد، چرا که این خواسته مهم معدن داران است.
وی هم چنين نسبت به تصويب پرداخت يك درصدي صنايع معدني به منابع طبيعي و تصويب آن در شوراي معادن، افزود: صنايع معدني پيش تر اين رقم را به محيط زيست پرداخت مي كرد و پرداخت دوباره آن در قالب این ماده قانونی دوباره موجب فشار مضاعف به معدن كاران مي شود.
برای صادرات سنگ نیازمند برنامه هستیم
 اسرافیل احمدیه رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان نیز در این نشست با بیان اینکه ما در بسیاری ز موارد از نظر تعداد کمبودی نداریم، اما از نظر كيفيت دچار مشکل هستیم، تصریح کرد: برای رقابت در بازارهاي جهاني بايد كيفيت خود را افزايش دهيم.
وی به وجود 6 هزار واحد سنگبري در کشور اشاره کرد و افزود: از این تعداد حدود 1070 واحد صنعتی سنگبری و حدود 800 واحد صنفي سنگبری در استان اصفهان مستقر است.
وی با تاکید بر اینکه افزایش کیفیت از راه تجهیزات و نوسازی آن حاصل می شود، تصریح کرد: برای صادرات سنگ نیازمند برنامه هستیم، چرا که بدون برنامه دچار سردرگمي مي شويم.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در خصوص توصیه ماده 43 قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر اخذ يك درصد هزینه از معدن و صنايع معدني به دلیل مشکلاتی که برای منابع طبیعی ایجاد می کنند، افزود: این رقم منهاي هزينه آلايندگي است که صنایع معدنی به محیط زیست وارد می کنند و باید دید تنها صنايع معدني آسيب رسان مشمول این قانون می شوند چرا که يك درصد مشخص شده در قانون، برای صنایع معدنی گران تمام می شو
 
وزارت صنعت برای سنگ هزینه نمی‌کند
رضا احمدی رییس انجمن صنایع همگن سنگ استان اصفهان در این همایش  گفت: در فوتبال کشور حاضر هستيم ميلياردها تومان براي كي‌روش هزينه كنيم، اما وزارت صنعت حتي حاضر نيست اين رقم را براي صنعت سنگ هزينه كند.
چهارمين توليد كننده سنگ خام دنیاچهاردهمین صادرات کننده است
وی با بيان اينكه ايران چهارمين كشور توليد كننده سنگ خام در دنیا است، اما در جايگاه چهاردهم صادرات قرار دارد، اظهار كرد: در حال حاضر ايران كمتر از يك و دو دهم درصد سهم بازارهاي بين المللي به خود اختصاص داده است.
وي با تاكيد بر اينكه متاسفانه بيشتر دولتي ها تنها بر درآمدهاي نفتي تاكيد دارند در حالي كه به دلايل سياسي درآمدهاي ناشي از آن مسدود مي شود، گفت: اين درحالي است كه صنعت سنگ به راحتي مي تواند به سهم ١٠ درصدي در بازارهاي بين المللي دست يابد و حلال مشكلات اقتصادي كشور شود.
 رییس انجمن صنایع همگن سنگ استان اصفهان با اشاره به اينكه بخش خصوصي در تمام بخش هاي سنگ از معدن تا فراوري و ساخت ماشين سازي آن وارد شده  است، تصریح کرد: متاسفانه در فوتبال کشور حاضر هستيم ميلياردها تومان براي كي‌روش هزينه كنيم، اما وزارت صنعت حتي حاضر نيست اين رقم را براي صنعت سنگ هزينه كند و تنها با قوانين يك شبه، بخش توليد را زجر مي دهیم.
 در پایان این همایش پانل گفتگو با حضور سخنران و فعالان صنعت سنگ برگزار شد.
آلبوم تصاویراتاق بازرگانی کلینک صنعت راه اندازی می کند/مخالف خام فروشی در بخش معدن هستیم

8
8
7
7
6
6
5
5
4
4
3
3
2
2
1
1