آمار سایت
امروز : 6737
ديروز : 6184
ماه : 6737
 
تاریخ : يکشنبه 21 شهريور 1395     |     کد : 1004

نهمین نشست کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان به ارزیابی عملکرد یک سال گذشته ی این کمیسیون اختصاص یافت

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان گفت:نبود فاز برنامه ریزی برای اجرایی کردن برنامه و نبود برنامه های عملیاتی از بزرگترین مشکلات در سطح کلان تصمیم گیری است .

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان گفت:نبود فاز برنامه ریزی برای اجرایی کردن برنامه و نبود برنامه های عملیاتی  از بزرگترین مشکلات در سطح کلان تصمیم گیری  است .
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان،«حمیدرضا قلمکاری»  در نهمین نشست کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان ،کاربرد سلایق و عقاید مختلف را درطرح ریزی عامل ارتقای  کیفیت برنامه ها و طرح های تدوین شده توسط این کمیسیون دانست و اظهار داشت :آنچه امروز کمیسیون به عنوان فعالیت های یک سال گذشته ی خود پیش رو دارد ثمره ی تلاش اساتید برجسته ی دانشگاهی و  فعالان صنعت کشاورزی است .
 قلمکاری افزود : خوشبختانه فعالیت ها ،کنشگری ها و برنامه های صورت گرفته در کمیته های هفتگانه ، نام کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان را در سطح استان و کشور مطرح ساخته به نحوی که کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی ایران خواستار بازدید و بهره گیری از  چگونگی ایجاد این کنشگری ها و فعالیت ها شده است .
وی با اشاره به اصل 44 قانون اساسی  بیان کرد : در این قانون ، اتاق های بازرگانی به عنوان مشاور قوای سه گانه معرفی شده اند و این کمیسیون  هم برای انجام وظیفه ی ذاتی خود با بهره گیری از اساتید برجسته ی دانشگاه، متخصصین حوزه های مختلف کشاورزی و فعالان این صنعت و با استفاده از مدل برنامه ریزی استراتژیک مختص خود پای در این میدان گذاشته است .
وی اضافه کرد: تنها در طول یک سال گذشته 301 عضو ثابت کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی 7 هزار نفر ساعت کار تخصصی انجام داده اند که ثمره ی آن 11 طرح علمی و عملی قابل دفاع است .
وی  افزود : به عنوان اتاق فکر قوای سه گانه دو رویکرد را دنبال می کنیم ؛ نخست آن که چالش های موجود را بر اساس اولویت در کمیته های هفتگانه مورد نقد و بررسی قرار می دهیم و دوم آن که  راهکارهای برون رفت از چالش ها را در  قالب یک برنامه ی اجرایی مدون و در راستای بهبود مستمر فضای کسب و کار در اختیار قوای سه گانه قرار می دهیم .
وی با بیان اینکه در کمیسیون کشاورزی،  آب و محیط زیست اتاق بازرگانی چشم انداز متقن و علمی وجود دارد که در نهاد های کلان تصمیم گیری شاهد آن نیستیم اظهار داشت : هفت کمیته تخصصی و کارگروه هایی که ذیل آن تشکیل شده اند در چار چوب بیانیه ماموریت خود  فعالیت می کنند که این بیانیه ی ماموریت ها بر اساس اجماع نظر متخصصان،اساتید دانشگاه و فعالان اقتصادی تدوین گردیده است .
قلمکاری گفت : اگر کشاورزی جایگاه اصلی خود را بیابد به تبع آن مشکلات آب، محیط زیست و امنیت غذایی نیز مرتفع خواهد شد و این موضوع نشان از اهمیت بالای صنعت کشاورزی و بخش های زیر مجموعه ی آن دارد .
بزرگی: تلاش کردیم به جای شعار و جمع کردن جزوات ،کار عملیاتی انجام دهیم
سعید بزرگی نایب رییس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به صحبت ها و مصوبات 8 جلسه ی گذشته گفت : در اولین جلسه ی کمیسیون  بر استفاده از یک چارچوب علمی ، جهت تدوین برنامه های راهبردی تاکید شد که خوشبختانه امروز و پس از گذشت یک سال می توان گفت که به این مهم دست یافته ایم .
وی با بیان اینکه در کمیسیون تلاش شده است تا به جای سر دادن شعار و جمع کردن جزوه به سمت کارهای عملیاتی حرکت شود گفت : آمار های یک سال گذشته نشان می دهد که 81.1 درصد مصوبات کمیسیون به صورت کامل تحقق یافته و 15.1 درصد نیز در حال انجام است ؛ همچنین2 تا 3 درصد مصوبات به دلیل شرایط خاص از مراحل  اجرا کنار گذاشته شده اند که این حجم از فعالیت های عملیاتی قابل تقدیر است .
 مسعود  عبدللهی نایب رییس دیگر کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه طرح حمایت از طرح ها و ایده های کشاورزی یک نوآوری محسوب می شود،گفت : طرح های پیشنهادی انرژی مضاعفی را به بدنه ی کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی تزریق کرد .
عبدللهی با اشاره به اینکه 35 طرح پیشنهادی به کمیته ی راهبردی کمیسیون ارسال شده است گفت: طرح های ارسالی پس از تطبیق با اهداف کمیسیون به کمیته های هفتگانه جهت بررسی و اختصاص بودجه ارسال می شوند و پس از انجام مطالعات کامل و تدوین در قالب یک بسته ی پیشنهادی به مسئولین اجرایی تقدیم خواهد شد .
مهمترین اولویت کمیته ی آب اجرای طرح " احیای زاینده رود از سرآب تا پایاب است 
طاهری مسوول کارگروه تامین، توسعه و استحصال آب به عنوان نماینده ی کمیته ی آب  با اشاره به کاهش سرانه ی آب تجدید پذیر در ایران  گفت: مطابق با استاندارد های جهانی اگر کشوری بیش از 40 درصد منابع آبی خورد را مورد استفاده قرار دهد وارد بحران آب می شود و این درحالی است که ایران در حال حاضر 110 درصد از منابع خود را مورد استفاده قرار داده است .
طاهری کارگروه تامین  توسعه و استحصال آب ، کارگروه مصرف بهینه ی آب و کارگروه فرهنگی را سه بخش مهم کمیته ی آب دانست و ادامه داد : طرح نجات زاینده رود از سرآب تا پایآب مهمترین طرح کمیته ی آب است که با جدیدت تمام پیگیری می شود .
عضو کمیته ی آب ادامه داد : دفتر نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب نیز در حال شکل گیری است و ما در صدد هستیم تا این طرح را مانند طرح احیای دریاچه ی ارومیه در سطح کلان معرفی کنیم .
ارتباط خوبی را بین دانشگاه و کمیته ی تولیدات کشاورزی و صنایع تبدیلی  برقرار شده است 
مسعود برهانی نماینده ی کمیته ی تولیدات کشاورزی و صنایع تبدیلی کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی نیز در این جلسه گفت : سیاست گذاری و برنامه ریزی در راستای ارتقاء بهره وری در تولیدات زراعی ، باغی ،گلخانه ای و صنایع تبدیلی یکی از مهمترین مولفه های بیانیه ی ماموریت کمیته ی تولیدات کشاورزی بوده و ما تلاش کرده ایم که در این مسیر حرکت کنیم .
برهانی افزود : ارتباط خوبی را با دانشگاه ها برقرار نموده ایم که این امر می تواند ما را در نیل به اهداف مطرح شده در بیانیه ی ماموریت ها یاری دهد.
محمد نصر مسئول کمیته ی دانش و تکنولوژی های نوین کشاورزی در این نشست گفت: این کمیته با ایده آل ها و اهداف پیش بینی شده فاصله دارد و همه باید برای رسیدن به شاخص های مطرح شده و تحقق اهدافی که برای این کمیته مشخص گردیده همکاری داشته باشند .
وی ادامه داد: با این وجود کمیته ی دانش و تکنولوژی های نوین کشاورزی این پتانسل را دارد تا در صورت افزایش همکاری ها به یک الگو تبدیل شود.
نصر تعداد جلسات برگزار شده در این کمیته را 12 و خروجی آن را 22 مصوبه دانست و تصریح کرد: تولید بذر هیبرید سبزی و صیفی ، تولید جلبک در آب های شور، تغییر ارقام سیب درختی سمیرم و تولید بیودیزل ها از پسماند روغن های رستورانی از جمله ی طرح های مطرح شده در کمیته ی تکنولوژی های نوین کشاورزی است چالش شیر اولین گام عملیاتی کمیته ی دام ، طیور  و آبزیان
مهدی بابائی مسئول کمیته ی دام ، طیور و آبزیان و صنایع تبدیلی در این نشست گفت: در راستای تحقق مولفه های مطرح شده در بیانیه ی ماموریت این کمیته با اتحادیه ها ، تعاونی ها وسازمان های مردم نهاد در حیطه ی دام ، طیور و آبزیان تعاملات سازنده ای را برقرار نموده ایم .
وی با بیان اینکه  34 نفر از متخصصین و چهره های برجسته ی علمی این کمیته را همراهی می کنند ادامه داد : در یک سال گذشته 10 جلسه و 23 مصوبه با حضور اکثریت اعضا داشته و چالش های اساسی و مهم موجود در این زمینه را مورد آسیب شناسی قرار داده ایم .
 بابایی افزود : افزایش مصرف سرانه ی شیر و ارتقاء کیفیت شیر از جمله راهکارهای غلبه بر معضل شیر می باشد که کمیته ی دام ،طیور و آبزیان در صدد است آن را تبدیل به یک طرح عملیاتی کند  
بررسی فرصت های کشاورزی در روسیه و اوکراین توسط کمیته ی بازرگانی و کشت فراسرزمینی
محمد صادقی مسوول کمیته ی بازرگانی و کشت فراسرزمینی در این جلسه با تاکید بر اینکه ایران 57 درصد محصولات کشاورزی مورد نیاز خود را وارد می کند گفت: قبل از اینکه به فکر صادرات محصولات کشاورزی به سایر کشور ها باشیم باید افزایش تولید محصولات کشاورزی و لحاظ کردن استاندارد های جهانی را مد نظر قرار دهیم .
وی عدم اصولی بودن فعالیت های کشاورزی را مانعی برای توسعه ی صادرات کشاورزی دانست و ادامه داد: برای کشت برون مرزی و صادرات محصولات کشاورزی دو سفر خارجی به اوکراین و  روسیه داشته ایم و توانستیم این کشورها را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار دهیم .
امینی دبیر کمیته ی بازرگانی و کشت فراسرزمینی نیز در این جلسه اظهار داشت : این کمیته دارای 23 عضو می باشد که در طول یک سال گذشته 12 جلسه را در سطح کمیته و 27 جلسه درسطح کارگروها برگزار نموده و خروجی آن 33 مصوبه بوده است.
وی درپایان افزود : مهمترین ویژگی جلسات برگزار شده در کمیته ی بازرگانی و کشت فراسرزمینی حضور افراد مهم کشوری نظیر رئیس و قائم مقام خانه ی کشاورز ایران  بوده است.
 مسوول کمیته ی محیط زیست: دشت سجزی و باتلاق گاوخونی در صورت عدم رسیدگی تبعات جبران ناپذیری دارد
رضا خلیلی ورزنه مسئول کمیته ی محیط زیست کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه نیاکان ما برای  خاک ،آب و هوا  احترام خاصی را قائل می شدند گفت: متاسفانه  در حال حاضر این عناصر به دلیل فعالیت های مخرب انسانی  وضعیت مطلوبی ندارند .
وی سه کارگروه محیط زیست ،منابع طبیعی ، و تغییرات اقلیمی  را سه محور اساسی کمیته ی محیط زیست دانست و ادامه داد: این کمیته دارای 27 عضو می باشد و در یک سال گذشته 12 جلسه به صورت ماهانه برگزار نموده  که حاصل آن 20 مصوبه بوده است.
 خلیلی ورزنه شناخت عوامل تهدید کننده ی انسانی را از موارد مطرح شده در بیانیه ی ماموریت های این کمیته عنوان و ادامه داد : دشت سجزی و خشک شدن تالاب گاوخونی در صورت عدم رسیدگی سریع می توانند مشکلات جبران ناپذیری را برای مردم اصفهان و سایر استان ها می باشد
لازم به ذکر است در پایان این جلسه از زحمات یک ساله ی اعضای این کمیسیون و کمیته های هفتگانه تجلیل شد.
 

 


نوشته شده در   يکشنبه 21 شهريور 1395  ساعت  08   توسط   مدیر سیستم   
ویرایش شده در چهارشنبه 24 شهريور 1395 ساعت 14 توسط مدیر پرتال اتاق بازرگانی اصفهان
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
 
 
 
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان اصفهان می باشد.

Powered By :ITShams.ir